محل تبلیغات شما

معامله معارض چيست وچه حکمي دارد؟


معامله معارض وقتي انجام مي شود که : يک شخص پس از اينکه ملک خود را با سند عادي (قولنامه) يا سند رسمي به شخص ديگري منتقل کند در بنگاه معاملات املاک ديگري خود را مالک معرفي کرده و همان ملک را به شخص ديگري هم مي فروشد.


املاک و اسناد و مدارک مربوط به آنها، به طور معمول از جمله اموال با ارزش به شمار مي ‌روند.


در نتيجه اين نسبت به سوء استفاده از اين اموال حساسيت وجود دارد و به همين جهت است که قانونگذار در برابر اين گونه موارد، واکنش کيفري نشان مي دهد.


در بسياري از مواقع شنيده ايم که فردي ملکي را خريداري کرده و پس از سال ها زندگي کردن در آن، بعنوان مثال هنگامي که قصد فروش آن را داشته متوجه شده که اين ملک قبلاً به فرد يا افراد ديگري هم فروخته شده است. اين ابتداي راه براي ثابت کردن مالکيتش روي ملک است.


در اين مقاله سعي کرديم به بررسي نکات مهم حقوقي معامله معارض يعني معاملات بسياري که روي يک ملک انجام مي شود بپردازيم.


معامله معارض چيست؟


از نظر قانون هنگامي که مال يا ملکي توسط مالک آن بيشتر از يک بار و به چندين نفر فروخته شود، معامله معارض صورت گرفته است و خريدار هم مال غير را خريداري کرده است.


در نتيجه معامله معارض زماني صورت گرفته مي شود  که يک نفر پس از اينکه ملک خود را با سند عادي (قولنامه) يا سند رسمي به ديگري منتقل کرد، دوباره در يکي ديگر از بنگاه هاي معاملات املاک خود را مالک معرفي کرده و همان ملک را به شخص ديگري نيز مي‎فروشد.معامله معارض چيستمعامله معارض چيست


مطابق با ماده 117 قانون ثبت اسناد و املاک:


هر شخص به موجب سند رسمي يا عادي نسبت به عين (اصل مال) يا منفعت مالي اعم از منقول يا غير منقول،حقي به شخص يا اشخاصي داده و بعد نسبت به همان عين يا منفعت به موجب سند رسمي معامله يا تعهدي معارض با حق مزبور کند، به مجازات حبس محکوم خواهد شد.


هر شخص به موجب سند رسمي، نسبت به عين يا منفعت مالي، حقي به شخص يا اشخاص داد؛


و بعد نسبت به همان عين يا منفعت به موجب سند رسمي، معامله يا تعهدي معارض با حق مزبور کرد؛


به حبس با اعمال شاقه از 3 تا 10 سال محکوم خواهد شد.


براي احراز جرم در اين ماده يکي از دو حالت زير بايد صورت گرفته باشد:  1. هر دو معامله با سند رسمي انجام شده باشد.

  2. معامله اول با سند عادي و معامله دوم با سند رسمي ثبت شده باشد.


نکته: درمعامله معارض هميشه معامله اول با توجه به مالک بودن مجرم، کاملا صحيح و قانوني است.


در واقع اين معامله دوم است که معارض تلقي شده و جرم را واقع مي‌کند.


به اين دليل که در اولين معامله ملک يا مال از تصاحب مالک خارج مي ‎شود، معاملات بعد از آن که بر روي همان ملک يا مال انجام شود، غيرقانوني خواهد بود.


بنابراين بي ‌اعتباري معامله‌ هاي بعدي به اين جهت است که فروشنده در معاملات دوم به بعد، ديگر صاحب ملک نبوده و معامله‌ اي که انجام داده است، هم اعتبار قانوني ندارد.


معامله معارض چيستمعامله معارض چيست


از نظر حقوقي در صورتي که در مال يا ملکي بيشتر از چند بار معامله انجام شده باشد، خريدار اول مالک قانوني محسوب خواهد شد و مي تواند با طرح دعوا در مراجع قضايي، باطل شدن معاملات بعدي را خواستار شود. و همان سندي که در اختيار دارد عادي باشد يا رسمي، فرقي نخواهد کرد.


https://faraztax.com/


  

قبل از ازدواج حتما با وکلاي خانواده و طلاق مشاوره کنيد

اهميت موضوع خريد و فروش و حمل مواد مخدر

آنچه که بايد کسانيکه سالمند در منزل دارند بدانند

يا ,معارض ,سند ,ملک ,شخص ,مي ,معامله معارض ,سند رسمي ,به شخص ,با سند ,نسبت به

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
مشاوره خريد و فروش فلزياب پايگاه اطلاع رساني مباشر Tyrone گلچين مطالب اينترنتي Larry ÁREA de la TECNOLOGÍA y la PRODUCCIÓN معرفي انواع لپ تاپ خريد اينترنتي انواع ريموت کنترل جرثقيل وبلاگ ويکتوريا Rebecca